« Úvod | Činnost blogu je dočas... »

Pandořina skříňka - část druhá

Druhá část příběhu od Janči
Nick a Warrick se vraceli zpátky do laboratoře s kufrem auta plným důkazů. Když vjeli na parkoviště, viděli, že je plné lidí. Zaparkovali kousek od davu a šli zjistit, co se děje. V davu poznávali zaměstnance policejní stanice. To znamenalo jediné. Vyklizení budovy. Oběma se vybavil moment, kdy se tak stalo naposledy.Vydali se ke skupince lidí ve světle modrých laboratorních pláštích.

"Co se děje?" zeptal se Nick. "Snad ne další výbuch."

"To ne. Ale nevim jestli je to tentokrát lepší." odpověděl jim Archie. "Říkali, že ten mrtvej z haly měl nějakej virus . Celá budova je zavřená. Catherine, Grissom, Greg a doktor Robbins jsou vevnitř v karanténě a nikdo tam nesmí."

"V karanténě?" zopakoval nevěřícně Nick a otočil se na Warricka. Ten už ale stál zády ke skupince s telefonem u ucha.


O vteřinku později zazvonil Catherine mobil. Podívala se na jméno volajícího, zmáčkla hlasitý odposlech a položila telefon na stůl, aby hovor slyšeli i ostatní.

"Jak se tam vy čtyři máte?" ozval se ze sluchátka Warrickův hlas.

"Tři. Al musel zůstat v pitevně." odpověděl mu Grissom.

"Tak to mu nezávidím. Co se vlastně stalo?"

"Doktorovi se nezdály plíce té oběti z recepce." tentokrát promluvila Catherine.

"Slyšel jsem něco o viru."

"Jo. Greg říkal, že je to legio....e?" koukla na Grega, který seděl v křesle a zíral do prázdna. Ten se na ní podíval a vzdychl.

"Legionella pneumophila. Může se projevit ve dvou formách. Jednou je pontiacká horečka pojmenovaná podle toho města v Michiganu. Inkubační doba je asi 36 hodin a projevuje se jako těžká chřipka s horečkama. Trvá od dvou do pěti dnů a vyléčí se to samo. Druhá možnost je legionelóza, taky známá jako legionářská horečka. Její příznaky se objeví asi po dvou až deseti dnech. Je to infekce plic, ale postihuje taky játra, ledviny, mozek i zažívání. Kdo jí má, má horečku, nereaguje na obvyklý antibiotika, je zmatený, má narušenou motoriku, průjmy. Čtvrtina nakaženejch skončí na intenzivní péči. Léčení je složitější, protože se dá snadno splést se zápalem plic. Zabírají antibiotika jako erythromycin, ryfampicin nebo tetracyklin, ale i ty působí až třetí den. Ale když to doktor do čtvrtýho dne nepozná, je na léčbu už pozdě a pacient často sedmý den zemře. Naše mrtvola měla zjevně tu horší verzi." odříkal Greg sklesle.

"Což ale neznamená, že se od něj někdo nakazil." snažil se ho Grissom trochu povzbudit.

"Na jak dlouho vás tam zavřeli?"

"Na dva maximálně tři dny." odpověděla Catherine.

"A co můžeme udělat my?" zeptal se Warrick. Chtěl kolegům nějak pomoct.

"Zkuste vypátrat, kdo ten mrtvý vlastně byl. A jak se mohl nakazit." řekl Grissom.

"Fajn. Držte se tam." řekl Warrick a zavěsil.


"Slyšel jsi někdy o legionářský horečce?" zeptal se Warrick Nicka.

"Něco málo. Jak můžeme pomoct?" odpověděl.

"Máme zkusit zjistit jméno oběti a kde se nakazil."

"S tím bych vám možná mohla pomoct." ozvala se za nimi Jaqui. "Než nás vyhnali našla jsem v AFISu odpovídající otisk. Napsala jsem si jméno, ale adresu už jsem nestihla." ukázala jim nápis černou propiskou na hřbetu ruky.

"Jaqui, ty jsi poklad!" chytil ji Nick za ramena. Ta se jenom usmála.

"Já ti to někdy připomenu."

"Samuel Darpano" přečetl Warrick nahlas. "Tak, jméno bysme měli. Jak zjistíme, kdo to byl?"

"Musíme něco vymyslet." pokýval hlavou Nick.

"Ale nejdřív bysme to měli říct Sáře. Cestou ti povím, co říkal Greg o té nemoci." ukázal Warrick na auto.


Grissom seděl za stolem a vypisoval papíry nutné k uzavření budovy, když za ním přišla Catherine.

"Co mu je?" zašeptala a ukázala přes rameno na Grega. Grissom se na něj podíval. Od doby kdy si sedl do křesla se prakticky nepohnul. Potichu jí odpověděl.

"S tímhle virem se pracuje v ochranných oblecích v zabezpečených laboratořích. Snadno se přenáší. Zvlášť když se s ním někdo dostane do přímého kontaktu třeba v krvi. A on si to moc dobře uvědomuje."

"Tím chceš říct, že jsme se vážně mohli nakazit?" zeptala se Catherine trochu vystrašeně. Ani po Gregově proslovu se jí nechtělo věřit, že by šlo o opravdu vážnou situaci, ale Grissomova slova ji ujistila, že mají skutečně velký problém.

"To si nemyslím. Toho oblečení jsme se skoro nedotkli a když, tak v rukavicích. Navíc byla ta krev zaschlá a vsáklá do látky."

"A co kdyby byla čerstvá?" zeptala se Catherine s přimhouřenýma očima. Grissom věděl, na co myslí.

"Nevěřím, že by kdokoli z nás byl v sebemenším ohrožení." odpověděl a díval se jí přímo do očí. Catherine přikývla a šla si nalít hrnek kávy. Grissom je oba chvíli pozoroval. Greg se konečně pohnul a vstal z křesla, aby se připojil ke Catherine. Ta se na něj usmála a řekla něco, co Grissom neslyšel. Pak mu podala hrnek a šla zavolat Lindsey. Musela jí vysvětlit, proč nebude pár dnů doma. Grissom se znovu zamyslel nad tím, co jí před chvílí řekl. Neměl ve zvyku lhát, ale jeho poslední věta nebyla tak docela pravdivá.


Sáře zavolal Nick, zatímco Warrick řídil. Vyzváněcí tón se ozval třikrát než jejich kolegyně na druhém konci zvedla sluchátko.

"Prosím," řekla neutrálně.

"No, ahoj to jsem já. Sedíš?" chtěl jí Nick připravit na nemilou zprávu. Sára náznak pochopila a bezděčně poslechla.

"Jo. Proč?" zeptala se opatrně. Nick jí vylíčil, co se stalo a co se Warrick dozvěděl, když volal Catherine.

"To nezní dobře." řekla Sára hned, jak vyslechla příznaky obou nemocí.

"Doufejme, že to bude v pohodě. Potřebujeme vymyslet, jak zjistit o tom chlápkovi co nejvíc. Znáš tu kavárnu naproti letišti?"

"Jasně."

"Tak tam přijeď. Budeme čekat." ukončil Nick hovor. Minutu na to už Sára seděla ve svém tmavě zeleném autě a snažila se nejet příliš rychle. Pořád musela myslet na to, co se právě dozvěděla. Uvažovala, co všechno by se v příštích třech dnech mohlo stát. Zatřepala hlavou, aby zaplašila nepříjemné myšlenky a pokusila se soustředit na řízení. Ke smluvenému místu se dostala během čtvrt hodiny. Měla štěstí, že nikde po cestě nenarazila na radar. Vběhla do kavárny. Nick s Warrickem seděli u většího stolu u zdi. Kromě nich byli v podniku ještě další čtyři hosté, kteří přišli na pozdní snídani.

"To byla rychlost." řekl Warrick a přesedl si na židli blíž u zdi, aby jí uvolnil místo. Sára jeho poznámku nijak nekomentovala.

"Cestou mě něco napadlo. Podle toho, co jste říkali, vyběhla Jaqui ven dost na rychlo. Třeba tu databázi nestihla zavřít." řekla.

"No jo. To mě vůbec nenapadlo." řekl Nick, znovu sáhl po mobilu a zavolal Grissomovi.


"Jdu tam!" vyskočil Greg z pohovky. Konečně mohl něco dělat. Vřítil se do laboratoře pro otisky prstů. V první chvíli cítil obrovské zklamání, když na monitoru počítače nebyl standartní formulář s fotkou. Potom si ale uvědomil, že to co vidí, je spořič obrazovky s logem lasvegaské metropolitní policie ve tvaru sedmicípé hvězdy na tmavě modrém pozadí. Trochu se usmál a pohnul myší. Vzápětí se obraz změnil a Greg papír vytisknul. Potom se rychle vrátil ke Catherine a Grissomovi.

"Lidi, něco mám. Ten pan Darpano pracoval jako hlídač v biochemičce. Před tejdnem ho vyhodili za..." podíval se znovu do papíru, "opakované hrubé porušování pracovní kázně. A víte co? Ředitel si předevčírem vybral z firemního účtu šedesát tisíc dolarů."


31.12.2007 | Autor: Kačenka | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se