« Úvod | Činnost blogu je dočas... »

Pandořina skříňka - část osmá I.

Tak Janina posílá poslední díl svého příběhu, musím ho ale rozpůlit, protože se to sem nevejde vcelku. Pardon
Catherine nalila do misky studenou balenou vodu, namočila do ní hadr a ten položila Gregovi na čelo. Pořád se neprobral a horečka mu ještě o stupeň stoupla.

"Tohle mě mělo napadnout dřív." řekla víceméně sama k sobě. "Kdyže přijede ta sanitka?" obrátila se na Grissoma, který stál kousek za ní. Ten se podíval na hodinky.

"Za dvě hodiny."

"Až?"

Grissom přikývl. Catherine znovu namočila látku, kterou se snažila srazit Gregovi horečku.

"No tak, vzbuď se. Tohle mi nedělej." zamumlala ke Gregovi. Když mu studený hadřík znovu vrátila na čelo, Greg otevřel oči. Catherine se na něj starostlivě usmála. Greg se také pokusil o úsměv.

"Doufal jsem, že se probudim doma." řekl slabě.

"Na to si budeš muset ještě chvíli počkat."

"Hmm." Greg se ještě víc zachumlal do deky, kterou byl přikrytý. Byla mu zima. Znovu zavřel oči.

"Nespi!" zatřásla s ním.

"Proč?" zeptal se Greg unaveně.

"Protože jsem to řekla." Greg se snažil Catherine poslechnout a zůstat vzhůru, ale stejně se mu zavíraly oči. Po pár minutách zápolení znovu usnul.

"Tady máš tu svojí chřipku." řekla Grissomovi trochu jedovatěji než chtěla. Grissom mlčel. Sám už poznal, že se spletl. A to si byl tak jistý, že bude všechno v pořádku.


......


Sara chodila sem a tam po chodbě. Nikdo jiný kromě ní v čekárně nebyl. Každých pět minut se dívala na hodinky. Poslední hodiny se jí neuvěřitelně vlekly. Najednou jí vyrušilo klapání pantoflí. Ohlédla se po zvuku. Blížila se k ní zdravotní sestra s čistým povlečením v rukou.

"Vy jste tu ještě? Jděte už domů." řekla Sáře, když jí míjela. Stejnou sestru už jednou potkala, když se po vyhraném sporu s primářem rozhodla počkat tady.

"Už jen hodinu a půl." usmála se Sára a snažila se znít optimisticky. Sestra přikývla a pokračovala za svou prací. Všichni blízcí pacientů byli stejní a nikdo nechtěl odejít dokud nebude vědět něco určitého. Nebo, lépe řečeno, dokud neuslyší, že ten, o koho se bojí, bude v pořádku a že ho mohou navštívit. Což na infekčním oddělení většinou nešlo.


.......


"Co ještě můžeme udělat?" zeptala se Catherine bezradně. Jako matka si uměla poradit se spoustou nemocí, horečku nevyjímaje, ale tohle už nezvládala.

"Nic. Jen čekat." odpověděl jí Grissom. Catherine chtěla namítnout, že nedokáže jenom tak sedět a nic nedělat, ale přerušil jí Greg.

"Otevřete okno. Je tady hroznej vzduch." Catherine nevěděla, co říct a zoufale se otočila na Grissoma.

"Ty víš, že nemůžeme. Ten virus se může šířit i vzduchem. Proto je taky vypnutá klimatizace." odpověděl Grissom místo ní.

"Nemůžu dejchat." Greg jakoby je neslyšel. Catherine na něj zírala a kousala se do rtu. Pak si všimla, že Grissom se přehrabuje v prosklené knihovně. Po chvíli hledání vytáhl jednu knihu a začal v ní listovat.

"K čemu ti bude příručka první pomoci. O tomhle tam nic psát nebudou." Grissom položil otevřenou knihu na stůl takže Catherine mohla vidět nadpis kapitoly. Hypovolemický šok.

"No jasně. Ztráta tekutin." došlo jí.

"Srdce kompensuje pokles krevního tlaku zvýšenou frekvencí a přednostně zásobí kyslíkem srdce, plíce a mozek. Kvůli snížené funkci ostatních orgánů se v těle hromadí odpadní látky a tím se ke špatnému okysličení a původní příčině šoku přidává ještě postupná intoxikace organismu." četl nahlas Grissom.

"Jedná se o velmi závažné stavy, které..." u poslední věty se zarazil. "...které bez ošetření většinou končí smrtelně."

"A to ošetření je jaký?"

Grissom se podíval na očíslované body vedle podtrženého nadpisu Nutná opatření.

"Zaprvé, přivolat lékaře."

"Hmm. Skvělý. Co je tam dál?" Catherine se snažila číst vzhůru nohama.

"Odstranit příčinu."

"Ještě lepší. Dál."

"Uklidnit postiženého." oba se podívali na spící postavu a přešli k dalším bodům. "Udržet tělesnou teplotu, pravidelné měření tlaku a pulsu a v případě zástavy zahájit KPR." dočetl Grissom.

"Najdu ještě nějakou deku." řekla Catherine nakonec...O hodinu a půl později...

Záchranka měla přijet každou chvíli. Catherine to nevydržela a šla čekat k hlavním dveřím s výmluvou 'aby je zdravotníci nehledali'. Kontrolovala čas snad každé dvě vteřiny. Pochodovala sem a tam od chvíle, kdy chtěla povzbudit Grega a stiskla mu ruku, která byla ledová. To bylo asi před dvaceti minutami a ona pořád cítila ten chladný dotyk na dlani. Předtím jí trochu nedávala smysl poznámka o udržení tělesné teploty u někoho, kdo má horečku, a vyděsilo jí, jak rychle ta horečka zmizela. Když si všimla nafialovělých nehtů, prostě utekla. Věděla, že její výmluva byla stupidní, ale co. Grissomovi to stejně nedojde a Greg... Vyčítala si, že se zachovala tak zbaběle. Uvažovala, jestli by utekla i od Lindsey, kdyby byla nemocná. Ne, neutekla, od Linds jsem přece nikdy neutekla...ale Lindsey na tom nikdy nebyla takhle...Najednou se prudce zastavila, jakoby narazila do zdi. Co kdyby tam na pohovce neležel Greg, ale její malá? Nechala by jí tam samotnou s člověkem, co nedokáže ani zavřít akvárko? Ne. Nikdy. Chtěla se otočit a vrátit se, ale v ten moment uslyšela sirénu ambulance. A o pár vteřin později dveřmi prošli dva zdravotníci v ochranných oblecích s nosítky.

"Díky Bohu. Pojďte za mnou."

Sotva vykročila zpátky slyšela, jak Grissom volá její jméno. A způsob, jakým jí volal, jí doslova přimrazil k podlaze.Grissom byl zaskočený tím, jak rychle Catherine vyběhla z místnosti. Sotva stačil pochytit, co říkala. Chtěl se zeptat Grega jestli si neví něco, co jemu uniklo, ale když se otočil, pochopil proč tak rychle zmizela. Gregův obličej byl neuvěřitelně bledý. Spal. Šok se začínal projevovat v plné síle. Sedl si na nejbližší židli a natáhl se přes stůl pro knížku první pomoci. Zkoušel, jestli ho nenapadne ještě něco, co by mohlo pomoct. Přišlo mu, že už zná celý text nazpaměť a je mu to naprosto k ničemu. Vztekle mrštil příručkou o zeď. Ta dopadla na zem hřbetem vzhůru. Prudce vstal až shodil židli, na které seděl, na zem.

"Co? Co je?" zeptal se Greg, kterého náhlý hluk vzbudil.

Grissom neměl v úmyslu ho probudit. Štvalo ho, že nedokázal ovládnout svůj vztek. Zavřel oči a zhluboka se nadechl, aby se uklidnil.

"Nic. Promiň, nechtěl jsem tě probudit."

"To je dobrý." mávnul rukou Greg. Grissoma zarazilo, jak unaveně ten pohyb vypadal. Přišel blíž.

"Jak ti je?"

"Jako bych nocoval na Everestu...bez spacáku a...bez kyslíkový bomby." tentokrát Greg skoro šeptal a mezi slovy lapal po dechu. Grissom se přiblížil ještě o krok a klekl si vedle pohovky. Viděl, že Greg má z nedostatku kyslíku promodralé rty. Viděl ho zavřít oči.

"Gregu?"

A viděl, jak mu hlava padla na stranu.

"CATHERINE!"Zdravotníci se proběhli kolem Catherine, která pořád stála jako přikovaná. První, co jí napadlo bylo, jestli vůbec chce vědět, co se děje. Než se stačila rozhodnout, viděla, jak zdravotníci vběhli do správné místnosti a rozběhla se za nimi. Zastavila se na prahu. Jeden ze zdravotníků mluvil s Grissomem uprostřed místnosti. Vypadalo to, jako by ho uklidňoval. Druhý nasadil Gregovi na obličej kyslíkovou masku a měřil mu tlak. Najednou jí z cesty odsunul třetí příchozí. Byl to nejspíš doktor, protože držel v ruce červený kufřík se známým modro-bílým znakem pijavice obtočené kolem hole. Připojil se ke zdravotníkovi, který ošetřoval Grega.

"A od vás taky, paní." zaslechla zdravotníka, kterého předtím viděla mluvit s Grissomem. Vůbec si neuvědomila, že od chvíle, kdy jí doktor odsunul ze dveří, mluvil i k ní.

"Promiňte?" zeptala se zmateně.

"Vezmeme vám krev. Na testy." zopakoval trpělivě zdravotník a položil na stůl dezinfekci a dvě injekční stříkačky.

"Aha. Jo, jasně."

Chtěla se posadit, ale nebyla tam židle, tak si sedla na stůl. Zdravotník se přesunul k ní a ona natáhla pravou ruku. Najednou se Grissom začal hádat s doktorem. Netušil, že je to ten samý, se kterým se před pár hodinami pohádala Sára.

"Jak mu chcete takhle pomoct?" vztekal se Grissom.

"Je to předpis. A nebojte my víme, co děláme."

Catherine se snažila zjistit, co se děje, ale zdravotník jí blokoval výhled. Pak si všimla, že třetí z mužů odváží Grega pryč. Nosítka zakrývala průhledná igelitová konstrukce. Než stihla v hádce podpořit Grissoma byl doktor i zbývající zdravotník pryč.


.....


31.12.2007 | Autor: Kačenka | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se