« Úvod | Činnost blogu je dočas... »

Kdo nahradí Grissoma???

Jistě spousta z vás už slyšela o tom, že Gil Grissom končí, otázkou zůstává, zda budde CSI pokračovat i nadále nebo seriál skončí úplně.
Los Angeles - Televize CBS velmi stojí o to, aby v Kriminálce Las Vegas nahradil Williama Petersena alias Gila Grissoma černošský herec Laurence Fishburne, známý mimo jiné rolí Othella nebo jako Morpheus z Matrixu.

Kdysi neprostupné světy televizního a filmového herectví se totiž dál sbližují; a nejde jen o přestup na plátno, který se povedl třeba stážistce Katherine Heigl od Chirurgů. Nové výpravné seriály plní roli filmů na pokračování a jejich kvalita i sledovanost umožňuje tvůrcům najímat a financovat hollywoodské hvězdy.

Přestože je Petersen se 600 tisíci dolarů za epizodu nejlépe placeným hercem v dramatickém seriálu, rozhodl se odejít v průběhu deváté série, která v USA začne 9. října; zůstane jen jako výkonný producent.

A kdyby to s Fishburnem na jeho místě nevyšlo, má týmu loasangeleských kriminalistů využívajících nejmodernější metody šéfovat podle představ televizní stanice John Malkovich nebo Kurt Russell.

Vědecko-technické kriminálky

Kriminálka Las Vegas odstartovala na podzim roku 2000 jako první ze série CSI; posléze přibylo Miami a v roce 2004 i New York. Už posledně jmenovaná odnož získala do čela forenzního týmu poměrně velkou hvězdu - Garyho Sinise, který hrál ve Forrestu Gumpovi nebo Appolu 13.

Jednotlivé megapole se sice liší typem případů a vrahů, množstvím slunečných dnů i barevným laděním, ale to hlavní mají společné. Autory a diváky víc zajímá, jak byl zločin spáchán, než kdo ho provedl. Jen s malou nadsázkou jde o kombinaci kriminálky a vědecko-technického magazínu, který často domýšlí čerstvé objevy a metody.


Všichni detektivové tak mají kromě důvtipu a zkušeností skvěle vybavenou laboratoř - a když se baví o vraždě nebo důkazech, trikoví animátoři si smlsnou na zpomaleném záběru kulky drtící lidskou tkáň nebo na analýze šampónu z frizúry podezřelého.

O šéfech týmů ani jejich podřízených toho většinou - kromě toho, že jsou super-inteligentní - moc nevíme. Jen tušíme, že mají nebo měli své soukromé životy a líbí se jim některá z kolegyň; oddaní jsou hlavně práci a spravedlnosti.

Vševědoucí kriminalisté
O to zajímavěji zní popis postavy, kterou by podle Hollywood Reporteru měl hrát Fishburne. Je to lékař a vědec, který nastoupí do CSI zvenku, a má prý psychologický profil masového vraha - jen se nedopustil žádného násilného jednání.

Policista zmítaný vnitřními démony by každopádně byl velkým posunem série, která vznikla v protikladu k nadpřirozeným seriálům i svérázným detektivům všeho druhu.


A byl to přímý zásah peoplemetrů. Rostoucí popularita "vševědoucích" kriminalistů z CSI totiž dobře zachycuje strach a paranoiu Američanů po 11. září; jejich touhu cítit se bezpečně a být o tom pravidelně ujišťováni.

Z přituhujícího a čím dál tím drsnějšího chování šéfů jednotlivých Kriminálek v pozdějších sériích je ale znát, že to, co bylo v začátcích chlácholivě vysvětlující racionalizací zla, stalo se s postupující Bushovou administrativou i obrazem tvrdého aparátu, který všechno srovná do latě a rázně zatne tipec každému špatňákovi.

Není od věci, že Sinise, stejně jako potenciální Grissomovi nástupci Malkovich a Russell, patří mezi konzervativní menšinu v Hollwoodu, kam se počítá víceméně jen pár drsných chlapů - Arnold Schwarzenegger, Clint Eastwood, Sylvester Stallone, Chuck Norris, Bruce Willis nebo Robert Duvall.

Paranoidní kamarádi z Akt X by možná Mulderovi řekli, že si CSI platí vláda, aby uklidnila občany, že má všechno pevně v rukou - a že na všechno se stejně přijde.

Kriminálka do každého města
V tomto ohledu byla právě postava odstupujícího Gila Grissoma nejmíň prosáklá ideou odplaty; na rozdíl od patetického Horatia Kanea a bývalého mariňáka Maca Taylora reprezentovala jen a jen vědu a plaché podivínství.

Seriály řady CSI se v Americe řadí mezi vůbec nejúspěšnější televizní pořady a jako jediné porážejí reality show typu SuperStar a StarDance.

Jejich producent Jerry Bruckheimer, který stojí i za Piráty z Karibiku, prý pořád plánuje, že svou Kriminálku by mohlo mít každé větší americké město.

Jeho obyvatelé by pak usínali v klidu, že všechno lze vyřešit technikou a rozumem. K čemuž jim dosti paradoxně hrají průkopníci rozbíjení kytar na pódiu ze 60. let - dědové pařiči The Who, jejichž skladby použili autoři coby znělky všech tří dosavadních Kriminálek.

V Česku si ještě nějakou dobu užijeme vystudovaného entomologa Grissoma. Na Nově startuje 28. srpna 7. řada Kriminálky Las Vegas a 2. září pak pátá řada z Miami.

článek převzat z webové stránky www.aktualne.centrum.cz
16.08.2008 | Autor: Kačenka | stálý odkaz

Komentáře

7 komentářů:
 • 26.08. 08:49, Lucka

  Nahradit Gila je ta největší pitomost, kterou můžou udělat! Zdá se že všechno dobré se teď řítí do záhuby jako spousta jiných dobrých seriálů, jednotlivé díly se stávjí slátaninami, opakují se díly které byl ve druhé řadě, jen je vrahem místo muže žena a je trochu upraveno prostředí kde se mrtvola najde, vše je ale úplně stejné. Člověk si pak říká, jestli má tohle ještě za potřebí?

 • 21.08. 23:30, ERHINA

  Ahoj lidi, taky se to taky ke mě doneslo, že BILLY odchází z LAS VEGAS!!! Toho jsem se obávala celý rok, od doby, kdy jí začali na NOVĚ opakovat. A bác ho, je to tady... Je mi z to ho všelijak, teda spíš mi bude smutno po GILBERTU GRISSOMOVI :- ( Myslím, že tohle je věčnej problém!!! Dokud bude existovat lelevize a budou se i nadále točit nekonečný seriály a představitelé hlavních rolí budou postupně odcházet, nezůstane jediný oko suchý, na to si budem muset zvyknout, přátelé!!! A proto nevěšte hlavu, od zítra začíná NOVA opakovat 5. ŘADU CSI:LAS VEGAS a myslím, dokonce, už příští čtvrtek 7. řadu!!! JUPÍÍÍÍÍÍÍÍ :-D ERHINA P.S. Kdo jste minulou sobotu viděl na ČT1 film PŘÍBUZNÍ, dáte mi za pravdu, že tam byl BILLY naprosto k sežrání... hmmmmm

 • 20.08. 21:50, tichajda

  Páni, zase další výborný nápad. Myslím, že poukázání na to, jak to dopadlo s Pohotovostí by je mělo odradit. A nahradit Grissoma? Psychopati. Kdo bude chrlit citáty slavných osobností a nechápavě civět na lidi, co po něm chtějí, aby psal hlášení? Svět se řítí do záhuby!!!

 • 17.08. 21:23, Jana

  Obrečim Warricka a obrečim i Grissoma, protože bez něj už to nebude CSI. Ale na druhou stranu Fishburne nebo Malkovich by nejsou tak špatný výběr. Jen se bojím aby to s tím odcházením hlavních postav nedopadlo s Kriminálkou jako s Pohotovostí, která se z nejsledovanějšího seriálu planety silně propadla po odchodu oblíbených postav, ale stále živoří na obrazovkách. Lepší by bylo odejít na vrcholu než skončit v propadlišti televizních dějin jako další seriál, který nedokázal včas skončit.

 • 16.08. 22:22, Cinka

  Asi se s CSI přestanu bavit. Sára vzala roha, Warricka mi zabil idiot McKeen a Grissom zase odchází. Kde jsou ty časy, kdy byli všichni pohromadě??? Já je chci zpátky, nechci slátaninu alá Pohotovost. Gila mi nikdo nenahradí, i kdyby to byl samotnej Pán Bůh. Nechci tam drsňáky, chci svého Gila a ostatní super lidičky, kteří tam byli od začátku. Teď to bude šitý horkou jehlou a na to se odmítám dívat.

 • 16.08. 19:00, Yves

  Hmmmmmm... chtěj nahradit Grissoma. ALE! Copak jde Gil Grissom, jeden ze 14 nejlepších entomologů v USA NAHRADIT? Si ze mě dělaj srandu...

 • 16.08. 18:07, Petra

  myslim, že budu brečet. Ať to radši zatrhnou celý, než zdrhnou všichni původní herci. Budiž jim Pohotovost odstrašujícím příkladem.


přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se